WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE ZAKONU PIJARÓW

 

Seminarium jest wspólnotą ludzi - kleryków i formatorów.

To również czas i miejsce przeznaczone na spotkanie z Bogiem.

W tym miejscu przygotowujemy się do podążania za Nim na drodze pijarskiego powołania.


Czytaj więcej

Jarzmo Boże jest miłe dla tych, którzy chcą żyć według ducha, ale jest trudne dla tych, którzy chcą żyć według zmysłów. Szczęść Boże
Strona główna

Cudownych Rodziców mam, Przyjaciółmi moimi są

Spis treści
Cudownych Rodziców mam, Przyjaciółmi moimi są
Galeria II
Galeria III
Wszystkie strony

„Cudownych Rodziców mam, Przyjaciółmi moimi są”, słowa tej popularnej piosenki najlepiej odzwierciedlają czas, który spędziliśmy na dorocznym spotkaniu rodziców kleryków, które odbyło się w Zalesiu Górnym pod Warszawą w dniach 30.04-3.05, w domku rekolekcyjnym w parafii pw. Św. Huberta.

Pierwszego dnia, we wtorek, w godzinach popołudniowych z wyruszyła z Krakowa liczna grupka rodziców i kleryków. Pozostali rodzice zdecydowali się dojechać do wyznaczonego celu własnym transportem. Po kilku godzinach jazdy, dojechaliśmy do pięknie położonego Zalesia Górnego. Wieczorem po kolacji, gdy wszyscy rodzice już przyjechali, klerycy Darek Jabłoński i Łukasz Czub przygotowali wieczorek integracyjny. Rodzice mieli do wykonania dwa poważne zadania. Ich synowie przygotowali krótkie i żartobliwe opisy swoich rodziców, a zadanie polegało na odgadnięciu przez rodziców do kogo dany opis pasuje. Następne zadanie było podobne. Tym razem para prowadząca przygotowała opisy kleryków, a rodzice mieli odgadnąć o którym z ich synów jest dany opis. Czas mijał w bardzo radosnej atmosferze. Rodzice mogli się nawzajem poznać, jak i dowiedzieć się o sobie kilku ciekawych informacji. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą.

Nazajutrz rodzice przed południem mieli czas skupienia, modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i pięknej konferencji o. Witalija na temat wartości rodziny. W samo południe uczestniczyliśmy we Mszy św. Natomiast po obiedzie był czas spotkań i rozmów rodziców z ich synami. Każda rodzinka wyszła na spacer po ścieżkach leśnych i zatopiła się w długich rozmowach. Po kolacji dwaj współbracia z terenów łowickich: Przemek Kołacki i Tomek Mońka przygotowali wieczorek łowicki. Zabawy było co nie miara. Prowadzący przebrali się w stroje łowickie i mówili gwarą. Przygotowali też kilkanaście zadań, m.in. kosztowanie różnych produktów, a zadaniem było odgadnięcie, które pochodzą z produkcji łowickiej, nauka tańca Oberek, czy też śpiewanie przy wtórze akordeonu, na którym grał tata Przemka Kołackiego, popularnych pieśni łowickich. Śmiechu było bez liku, i aż żal było kończyć tak piękny dzień.

Kolejny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Warszawy. Rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie klerycy: Przemek Suchy, Mateusz Kaźmierski i Bartek Koszyk przygotowali kilka informacji na temat obecności Pijarów w Warszawie. Odwiedziliśmy dawne budynki pijarskie, jak Katedrę Wojska Polskiego, która niegdyś była zbudowana dla Pijarów, i przylegającą do niej Akademię Teatralną, dawniej pijarskie Collegium Nobilium prowadzone przez pijara ks. Stanisława Konarskiego. Później udaliśmy się na plac zamkowy, a zwiedzanie Warszawy zakończyliśmy wizytą w Bazylice Opatrzności Bożej, gdzie pochowany jest nasz współbrat o. Józef Joniec. Wieczór był popisem kleryków Rafała Stenka i Bartka Bacha, którzy przy użyciu gitar rozśpiewali całe towarzystwo, mieli też przygotowane wiele ciekawych zabaw.

Ostatniego dnia udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. odpustowej obchodząc 70 lecie objawień Matki Bożej i 25 lecie powstania parafii pijarskiej w tym miejscu. Mszy św. przewodniczy ks. bp. Marek Solarczy, który wygłosił okolicznościową homilię. Po Mszy św. i posiłku nadszedł czas najsmutniejszy, ponieważ trzeba było się pożegnać. Łzy płynęły strumieniami, ale każdy obiecał, że w przyszłym roku na pewno na kolejne spotkanie przyjedzie.

Bardzo dziękujemy naszym Kochanym Rodzicom za ich obecność i modlitwę w naszych intencjach. Również składamy podziękowania o. Tomaszowi i o. Witalijowi za zorganizowanie spotkania, a naszym współbraciom klerykom za wszystkie atrakcje, które dla rodziców i dla nas przygotowali. Dziękujemy ks. proboszczowi i paniom posługującym w kuchni w czasie naszego pobytu w Zalesiu Górnym. Wszystkim staropolskie Bóg zapłać!

kl. Mateusz SchP 

Nasze propozycje dla Ciebie

Jeśli chcesz wziąć udział w dniach skupienia, przyłączyć się na chwilę do nas i doświadczyć życia w seminarium...

Zobacz

A to ciekawe

Pijarska piosenka powołaniowa

Podłączeni

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Reklama